Chirurgia stomatologiczna

Chirurgia jamy ustnej to kompleksowa dziedzina stomatologii, która dedykowana jest profilaktyce, diagnostyce i leczeniu różnych zaburzeń, urazów i patologii. W zasadzie jest to specjalność odpowiedzialna za wszystkie zabiegi chirurgiczne w obrębie jamy ustnej: ekstrakcję zębów, usuwanie torbieli, leczenie zmian okołowierzchołkowych, przeszczep dziąseł, etc.

Ekstrakcja zęba

Oczywiście każdy dentysta próbuje odzyskać ząb, który jest złamany lub zniszczony próchnicą, ale gdy uszkodzenie jest znaczne, rozwiązaniem jest usunięcie lub wyrwanie zęba z zębodołu w kości.Jest to również oczywisty zabieg w przypadkach, gdy konieczne jest zrobienie miejsca na zabiegi ortodontyczne w celu poprawy estetyki ust pacjenta.

  • Prosta ekstrakcja zęba
    W tym zabiegu dentysta stosuje znieczulenie miejscowe, rozluźnia ząb narzędziem zwanym dźwignią, usuwa go pęsetą lub kleszczami, a następnie zszywa okolicę kilkoma szwami.
  • chirurgiczna ekstrakcja zęba
    W tej bardziej złożonej procedurze dentysta musi wykonać małe nacięcie w dziąsłach, aby chirurgicznie usunąć złamany ząb, ząb mądrości lub jakikolwiek ząb, który nie wyrżnął się i nie jest widoczny przy linii dziąseł, reszta procedury jest podobna do prostej ekstrakcji.

Leczenie zmian okołowierzchołkowych

Jeżeli zmiany okołowierzchołkowe nie są duże – można je wyleczyć zachowawczo tzn. endodontycznie. Leczenie endodontyczne w przypadku dużych zmian lub torbieli korzeniowych może się nie powieść. Ząb jednak można uratować metodą operacyjną, jaką jest resekcja wierzchołka korzenia.

Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Polega on na nacięciu i odwarstwieniu błony śluzowej, następnie odcięciu wierzchołka korzenia zęba, dokładnym usunięciu zmian zapalnych.

Nasz adres

ul. Dr Józefa Rostka 6/1
47-400 Racibórz

Telefon

(32) 415-88-90

Email

recepcja@jaremczak.pl

Umów wizytę

Przewiń do góry